تبلیغات
امیرالمومنین حیدر (علیه السلام) - مقالات حرمت تراشیدن ریش 2
 
امیرالمومنین حیدر (علیه السلام)
به امید انقلاب معرفتی
درباره وبلاگ


باسلام
خدمت دوستان عزیز این وبلاگ با هدف افزایش بصیرت ایجاد گردیده دور از نظر نیست که انتقاداتی نیز بر آن وارد خواهد بود لطفا با پیشنهادهای ارزشمند و نظرات گرانبهای خویش ما را در پیشبرد اهداف متعالی اسلام و مسلمین یاری فرمایید. اجرکم عند الله و من الله توفیق

مدیر وبلاگ :
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
با تشکر فراوان از اینکه به ما سر زدید مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

 . تراشیدن ریش و اثرات زیانبار آن!!  .

مراقبت از پوست یک مسئله بسیار مهمی است که بویژه در بین آقایان توجهی به آن نمی شود و به راحتی از کنار آن رد می شوند. در این قسمت قصد ندارم در مورد اثرات سوء و خراشهایی که در اثر تراشیدن ریش با ریش تراشها و تیغهای به جا می ماند صحبت کنم.
اگر چه شدیدا آقایان را به پرهیز از  استفاده از این ابزار بسیار مضر به علت عوارضی که داره  مثل ایجاد حساسیّت در قسمت آسیب دیده، ایجاد جوشهای چرکی ، آکنه و سرخی پوست، توصیه می کنم.
ولی قصد دارم عوامل دیگری را که سبب از بین رفتن پوست و آسیب رساندن به آن می شود را بیان کنم.

اگر چه امروزه با پیشرفت تنکنولوژی و وسایل جدیدی که به بازار عرضه شده دیگر اثری از آن خراشها و بریدگیها نمانده است ولی همچنان آسیب زدن به پوست به شکل گسترده ای ادامه دارد.
هرروز پوست صورت در تماس با رفت و آمد تیغه های فولادی برنده، در شرایط بسیار سختی قرار می گیرد. این عمل باعث ایجاد یک لایه محافظ می شود که همان لایه سطحی روی پوست می باشد. این قسمت به تدریج شاخی شده و از لایه زیرین حفاظت می کند.

متأسفانه، این و اکنش همیشه ایجاد نمی شود زیرا برخی از پوستها از انجام چنین روندی خودداری می کنند. چنین پوستهایی ظریف و حساس هستند به سختی شاخی می شوند . این وضعیت در صورتی که اصلاح یکبار در هفته یا ماه انجام شود نیز بوجود می آید.
ریش تراش غالباً بر آکنه نیز تأثیر نامناسبی دارد. این ناراحتی در رابطه با فعالیت غدد چربی و اساساً ر مناطق مودار ایجاد می شود و تراشیدن ریش بدون رعایت احتیاط، به نحو محسوسی وضعیت آنرا وخیمتر می سازد

و جوشهای عفونی متعددی ایجاد می کند که بعدها متورم شده و شروع به ترشح می کنند.
همچنین مشاهده شده که پوست بتدیج تحت تأثیر اصلاح روزانه سخت می شود. در این حالت ممکن است زیر لایه شاخی شده آبسه های سبوره ای به صورت کیست ایجاد شود که حتی پس از ترمیم آنها نیز علائم ناخوشایندی  روی پوست باقی خواهد ماند.
استفاده از ریش تراشی که بخوبی ضدعفونی نشده یا ریش تراش الکتریکی، باعث ایجاد عفونتی به نام فولیکولیت می شود. در این حالت ، پوست از نقاط قرمز رنگی پوشیده می شود  که این پدیده در خانمهائی که موهای

زائد زیر بغل یا پاهای خود را می تراشند نیز به چشم می خورد.
برای تسکین این عواقب ، تنها و تنها رعایت بهداشت می تواند موثر باشد.


سوالات دارای كلمه كلیدی: تراشیدن ریش (9 مورد)    منبع    http://www.porseman.org 

در پاسخ به این سوال توجه به نكات زیر لازم است:
همان گونه که می دانید تراشیدن موى صورت جایز نیست چه تمام ریش باشد یا قسمتى از آن. ولى تراشیدن زیر گلو و روى گونه‏ها در حد اصلاح مانعى ندارد و ماشین كردنى كه مثل تراشیدن باشد باید ترك شود. همه مراجع (به جز بهجت و صافى ): تراشیدن ریش - خواه با تیغ باشد...

آثار تراشیدن ریش از نظر جسمی در علم امروزی چیست؟

پاسخ شما را با ذكر چند نكته توضیح می دهیم.
1. احكام الهی بر اساس مصالحی تدوین شده اند كه فهم بشر از تشخیص آنها بسیار قاصر است. به عنوان نمونه قرآن فلسفه اصلی وجوب روزه را تقوا معرفی می كند نه اینكه از بیماری ها جسمی انسان كاسته شود. هر چند با گرفتن روزه احتمال سلامت جسمی انسان وجود دارد. (كتب علی...

آیا از نظر علمی تراشیدن ریش عوارض هم دارد؟ كدام اسناد نشان دهنده حرام بودن آن از لحاظ شرعی است؟

درپاسخ به این سوال توجه به نكات زیر لازم است:
الف)شیوه درک فلسفه احکام
در روند درك فلسفه و حكمت احكام دینى یا به تعبیر دیگر دفاع «عقلانى» از دین دو شیوه و متد وجود دارد و طبیعتا هر یك با ویژگى‏ها و محدودیت‏هاى خاصى روبه روست:
1) روش اول شیوه عقل كل نگر توحیدى است؛ یعنى، انسان مؤمن و خداشنا...

منظور از تراشیدن ریش چیست؟ منظور از تراشیدن ریش با ماشین چیست؟ علت حرمت تراشیدن ریش چیست؟

معنا و حکم ریش تراشی:
بنا بر نظر همه مراجع :
تراشیدن ریش - خواه با تیغ باشد یا ماشین حرام است منتهی برخی از مراجع مانند ایت الله بهجت وصافی می فرمایند حرام است و برخی دیگر می فرمایند بنا بر احتیاط واجب حرام است که برای مقلد در مقام عمل هیچ فرقی بین دو فتوا نیست یعنی در هر صورت باید از تراشیدن...

آیا ریش را با تیغ زدن حرام است؟لطفا توضیح دهید.

با سلام و درود حضور پرسشگر محترم؛
در جهت پاسخ ارائه پاسخ کامل توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم:
1.حکم شرعی تراشیدن ریش:فتاوای مراجع درمورد ریش
همه مراجع به جز آیات عظام بهجت و صافى:
تراشیدن ریش - خواه با تیغ باشد یا ماشین - بنابر احتیاط واجب ،حرام است..
آیات عظام بهجت و صافى: ترا...

كجای دین اسلام، تو كدوم آیه قرآن یا حدیث (تأكید می كنم مستند حرف بزنید آیه یا حدیث بیاورید) كه گذاشت...

روایات زیادی در باب فضیلت گذاشتن محاسن و حد و اندازه آن وارد شده است ;
از جمله از امام صادق (ع ) روایت شده كه فرمود: »گذاشتن ریش و چیدن شارب , از جمله تعالیم دین حنیف ابراهیم (ع ) است «, V}(بحارالانوار, ج 12, ص 56)
در روایت دیگر از امیرالموئمنین (ع ) آمده است كه حضرت در مذمت »لشكر بنی مروان «...

تراشیدن ریش تمام صورت، با ماشین یا تیغ چه حكمى دارد؟

همه مراجع (به جز بهجت و صافى ): تراشیدن ریش - خواه با تیغ باشد یا ماشین بنابر احتیاط واجب حرام است. V}امام، استفتاءات، ج 2، مكاسب محرمه، س 79 ؛ نورى، استفتاءات، ج 1، س 492 و 493 ؛ مكارم، استفتاءات، ج 2، س 750 و 753 ؛ تبریزى، استفتاءات، س 1089 و 1096 ؛ فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 957 و 955 ؛ سیستانى،...

آیا تراشیدن موهاى كمِ صورت، به منظور رشد و پر پشت شدن آن، اشكال دارد؟

همه مراجع: اگر موهاى صورت كم باشد و صدق ریش بر آن نكند، تراشیدن آن مانعى ندارد. V}امام، استفتاءات، ج 2، مكاسب محرمه، س 80 ؛ مكارم، استفتاءات، ج 2، س 753 و ج 1، س 570 ؛ تبریزى، استفتاءات، س 1096 ؛ فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 956 و 960 و 958 ؛ سیستانى، Sistani.org، ریش تراشى، س 14 ؛ دفتر: وحید، بهجت، ن...

حكم زدن ریش و سیبل برای پرپشت شدن آن در اوایلی كه سبیل كم پشت است، نظر آقای مكارم چیست؟

تراشیدن سبیل با تیغ یا ماشین، اشكال ندارد ولی بلند نمودن آن به مقداری كه هنگام خوردن و آشامیدن با غذا یا آب برخورد كند مكروه است.
اما در مورد تراشیدن ریش کم پشت:همه مراجع: اگر موهاى صورت كم باشد و صدق ریش بر آن نكند، تراشیدن آن مانعى ندارد. V}امام، استفتاءات، ج 2، مكاسب محرمه، س 80 ؛ آیت الله مكا...


4 پرسش شایع درباره ی موی صورت آقایان منبع سایت تبیان

موی صورت

آیا من می توانم نقشی در رویش موی ریش یا سبیل داشته باشم؟

رویش موی صورت به صورت اساسی بر پایه ساختار ژنتیکی شما و مدت زمان پاسخ به درمان با تستوسترون دارد. در واقع رویش موی صورت به مدت زمان شروع رویش موی صورت در دوران بلوغ بستگی دارد.

بنابراین هم مقدار و مکان رویش مو و هم کیفیت موی صورت بر پایه ژنتیک استوار است. بعضی مردان موهای ضخیمی دارند و دوره کوتاهی پس از شروع بلوغ یا درمان با تستوسترون دارای صورت پُر مویی می شوند، در حالی که عده ای دیگر هرگز موی کاملی در زیر ریش یا سبیل خود ندارند و بعضی فقط در نواحی چانه و اطراف آن مو دارند و یا فقط موی کمی در ناحیه ی گونه دارند.

بعضی ممکن است دارای نواحی طاس در ناحیه ی ریش باشند و یا ریش آن ها به صورت Patchy یا تکه ای باشد. این مدل ارتباط زیادی با ویژگی ژنتیکی فرد دارد و ممکن است با نسبت پدری فرد ارتباط قوی نداشته باشد یعنی در صورت پُر مویی پدر یا برادر این قضیه رد نمی شود.

با توجه به مدت زمان رویش مو پس از شروع درمان با تستوسترون، افراد به اشکال متفاوتی به درمان پاسخ می دهند.

به طور کلی موی صورت در طی چند سال تمایل به ضخیم شدن دارد و غالبا پسران پس از شروع بلوغ چند سال طول می کشد که موی صورت ضخیم و پُری داشته باشند.

بسیاری از آقایان در اوایل دهه ی دوم زندگی موهای صورت شان به صورت تکه تکه (Patchy) است اما همین ها در اواخر دهه ی دوم یا اوایل دهه سوم دارای ریش پُِرتری می شوند.

در مورد کسانی که جهت رویش موی صورت تستوسترون داده می شود، همکاری بسیار مهم است چون ممکن است این فرایند چند سال طول بکشد.

تراشیدن موی صورت

آیا تراشیدن موی صورت باعث ضخیم تر شدن یا رشد سریع تر آن می شود؟

نه، این یک احساس نادرست است. آن چه که باعث می شود موی صورت شما پس از تراشیدن به نظر ضخیم تر برسد این است که موها در نزدیکی ریشه ی مو کلفت تر و تیره تر هستند بنابراین با تراشیدن مو، مو را از نزدیکی ریشه می برید و به این ترتیب کلفت ترین ناحیه مو که در نزدیک پوست وجود دارد این منظره را ایجاد می کند.

موی تراشیده شده ی خارج شده از سطح پوست باعث ایجاد حالت زبری روی سطح پوست 1 یا 2 روز پس از تراشیدن می شود و با ادامه رشد مو، این حالت زبری کمتر خواهد شد.

اگر این باور درست باشد بیشتر افرادی که هر روز موهای صورت شان را می تراشند، باید ریش پُر و کاملی داشته باشند در حالی که بسیاری از آن ها دارای ریش های ناکامل هستند.

آیا رنگ مو می تواند موی صورت را پُرتر و ضخیم تر کند؟

استفاده از رنگ مو ممکن است موی صورت را ضخیم تر و پُرتر نشان دهد ولی در صورتی که موی صورت خیلی نازک باشد رنگ کردن آن چندان موثر نیست.

استفاده از رنگ مو در مورد افرادی که موهای ریش شان بور است، منظره پُرتری از ریش نمایان می کند.

در صورتی که تمایل به رنگ کردن ریش و سبیل دارید از محصولاتی استفاده کنید که منحصر به موی صورت هستند از جمله "Just for men" که برای سبیل و ریش استفاده می شود و مطمئن باشید که این محصول باعث بروز واکنش آلرژیک یا راش نمی شود، بهتر است قبل از انجام این کار تست انجام دهید.

ماینوکسیدیل

آیا مصرف ماینوکسیدیل (به عنوان مثال Rogaine) می تواند باعث تسریع رشد موی صورت شود؟

زمانی که ماینوکسیدیل توسط FDA برای تسریع رشد موی سر تایید شد هنوز جهت رشد موی صورت تست نشده بود. با آن که تعداد محدودی گزارشات، افزایش رشد موی ریش را با کاربرد ماینوکسیدیل گزارش کرده اند، اما باید توجه شود مردان trans (دو جنسی) که تحت درمان با تستوسترون نیستند، ممکن است در مقایسه با مردان غیر trans پس از بلوغ و یا مردان trans که تحت درمان تستوسترون هستند نتایج قابل ملاحظه ای نشان ندهند و از طرفی گزارشات مطرح شده به صورت یک مطالعه شاهد موردی مطرح نشده است و پروسه قطعی اثر بخشی ماینوکسیدیل و نتایج آن به طور کامل شناخته شده نیست، ولی می تواند منجر به تحریک موی سر و بدن در بعضی افراد شود.

به خانم هایی که ماینوکسیدیل را برای ریزش موی سر استفاده می کنند، توصیه می شود که جهت پیشگیری از رویش موی ناخواسته روی صورت نریزید.

گزارشات متعددی بیان می کند، مصرف ماینوکسیدیل موضعی می تواند باعث رویش مو در نواحی غیر مرتبط مثل قفسه سینه، شکم و پشت شود و خصوصا در ناحیه زیر چشم ها و گونه شود. بسیاری از مواقع با قطع مصرف، این رویش ادامه خواهد داشت.

عوارض جانبی احتمال استفاده از ماینوکسیدیل شامل تحریک پوستی، خارش، درماتیت تماسی، کهیر، ادم و حساسیت است.

عوارض جانبی نادر شامل درد قفسه صدری، کاهش میل جنسی، اختلال در بروز نعوظ ، تپش قلب سریع یا نامنظم، گرگرفتگی، سردرد، سرگیجه، بی حسی پا، دست، صورت و افزایش وزن سریع است.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده – متخصص پوست، مو و زیباییپیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


..
-..-.-.-.-. lll
lll lll
......

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

....... ...
... ... ...Online User....888

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

...
IranSkin go Up
.... تماس با ما ....
....تبلیغات
..... ... ... ...
 
 
بالای صفحه