تبلیغات
امیرالمومنین حیدر (علیه السلام) - چند نمونه کتاب طب سنتی
 
امیرالمومنین حیدر (علیه السلام)
به امید انقلاب معرفتی
درباره وبلاگ


باسلام
خدمت دوستان عزیز این وبلاگ با هدف افزایش بصیرت ایجاد گردیده دور از نظر نیست که انتقاداتی نیز بر آن وارد خواهد بود لطفا با پیشنهادهای ارزشمند و نظرات گرانبهای خویش ما را در پیشبرد اهداف متعالی اسلام و مسلمین یاری فرمایید. اجرکم عند الله و من الله توفیق

مدیر وبلاگ :
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
با تشکر فراوان از اینکه به ما سر زدید مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

جمعه 23 فروردین 1392

کتاب منصوری فی الطب از آثار ارزشمند دانشمند بزرگ ایرانی، محمد زکریای رازی (251- 313 ه.ق.) به زبان عربی است که در برگیرنده ده گفتار پیرامون موضوعاتی چون کلیاتی از شکل و کارکرد اندام ها، چگونگی نگهداشتن تن و درمان پیشگیرانه، ارزش خوراکی ها و بهداشت است. این کتاب تا سده شانزدهم میلادی در دانشگاه های پزشکی اروپا تدریس می شده است.
کتاب مذکور امروزه توسط دکتر محمد ابراهیم ذاکر به فارسی برگردانده شده و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی تهران در بهار 1387 به چاپ رسیده است.


چاپ نامه الکترونیک


کتاب تشریح دستگاه مغز و اعصاب و ستون فقرات از دیدگاه پزشکان نامی طب سنتی ایرانی چاپ نامه الکترونیک

این کتاب به همت آقای دکتر مجیدرضا فرخی رئیس مرکز تحقیقات علوم و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر شد. در این کتاب طی 6 فصل آرای دانشمندان علوم پزشکی ایران از جمله ابن سینا، جرجانی، رازی و ... درباره دستگاه عصبی و ستون فقرات تشریح گردیده است.

 
کتاب روانپزشکان و درمانگران سنتی چاپ نامه الکترونیک

کتاب «روانپزشکان و درمانگران سنتی» که در سال 2009 از سوی سازمان بهداشت جهانی و انتشارات وایلی- بلک ول منتشر شده است توسط دکتر علی فیروزآبادی روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ترجمه و به وسیله انتشارات نوید شیراز منتشر شد. این کتاب مشتمل بر 20 فصل بوده که در هر فصل روش های طب سنتی که در کشورهای مختلف جهان برای مقابله با اختلالات روانپزشکی تشریح و تحلیل شده و منبعی ارزشمند برای دست اندرکاران امور بهداشت روان جهت ارتقای دانش خود و تطبیق روش های سنتی و مدرن درمانی در کار با بیماران روانپزشکی است.

 
کتاب «راهنمای مصرف کنندگان برای استفاده ی مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین» چاپ نامه الکترونیک

کتاب«راهنمای مصرف کنندگان برای استفاده ی مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین»که توسط سازمان بهداشت جهانی انتشار یافته با اهتمام دکتر علیرضا صالحی و همکاران ترجمه و انتشار یافت. در این کتاب ضمن تشریح علاقه مندی روزافزون مردم در کشورهای مختلف جهان به طب سنتی و مکمل، اطلاعات مورد نیاز برای ارتقای دانش مصرف کنندگان در موضوع استفاده مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین ارایه شده است تا بدینوسیله از عوارض و تبعات ناخوشایند و مخاطره آمیز برای سلامت مردم در اثر استفاده نامناسب از طب سنتی و مکمل پیشگیری گردد. لذا این کتاب هم برای سیاستگذاران و برنامه ریزان نظام سلامت و هم برای عموم مردم مفید خواهد بود.

 
زالو درمانی پزشکی چاپ نامه الکترونیک

 

نویسندگان: آندره اس میکالسن، دکتر مانفرد رت، دکتر گوستاو دبس

مترجمان: دکتر محسن کیهان سلطانی، دکتر فاطمه علیجانیها

با مقدمه: دکتر محمد مهدی اصفهانی

انجمن تحقیقات طب سنتی ایران

زالو درمانی طبی یکی از قدیمی ترین روش های درمانی می باشد.امروزه همانند دوران گذشته استفاده از زالو در زمینه پزشکی به میزان زیادی مورد توجه عموم قرار گرفته است. این واقعیت که سابقه استفاده از زالو در مهمترین سیستم های طب سنتی جهان به بیش از 2000 سال می رسد خود به تنهایی گواهی غیر قابل انکار از تکرار موفقیت آمیز نتایج حاصل از زالو درمانی می باشد. کتاب حاضر که توسط تعدادی از پزشکان کشور آلمان نگارش یافته با دیدگاهی علمی به استفاده درمانی از زالو ها پرداخته تا هم فواید استفاده از زالو ها را به اطلاع دانشجویان، متخصصین گروه پزشکی و سایر علاقمندان مردمی برساند و هم آنها را با چگونگی پرورش و نحوه انجام کار در مراکز درمانی آشنا نماید.

این کتاب توسط انجمن در دست چاپ است و اخبار بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد...

 

 
رساله در روانشناسی چاپ نامه الکترونیک

این رساله نفیس و گرانمایه از تألیفات شیخ الرئیس بوعلی سینا به زبان فارسی می باشد و چنانچه خود ایشان در باب این رساله می فرماید: " در این رساله جز اسرار و نکات از علم نیاوردم و این اسرار و علم در کتب یا موجز باشد یا مرموز و من از حد مرموزی تصریح آوردم و حجاب برداشتم به تمامی، تا برادرانی که بعد از این مطلع شوند بر این معانی و اسرار این معانی و اسرار پوشیده و مهمل و ضایع نماند چه در زمانه خویش نیافتم کسانی که به تعلم حاصل کنند استعداد ادراک این رموز و اسرار دارند و حرام کردم بر کسانی که بر اسرار این رساله و رموز این مقاله مطلع شوند و واقف گردند و به کسانی دهند که معاند و نا اهل و جاهل و شریر باشند."
به طور خلاصه، این رساله ای است در روشن کردن ماهیت نفس مردم و احوال آن، از بقا و فنا و سعادت و شقاوت در آخرت و دیگر احوالها.

ادامه مطلب...
 
الارجوزة فی الطب: اشعار پزشکی بوعلی چاپ نامه الکترونیک

کتاب Poem in Medicine یا ترجمه انگلیسی «الارجوزه فی الطب» ابوعلی سینا چاپ دانشگاه کانزاس ایالت متحده می باشد که نبوغ و تجربه و دانش ابن سینا در آن منعکس است. ترجمه این کتاب از متن فرانسوی بوده و مقدمه آن را دکتر ماژو (Major) که از برجسته ترین استادان فن نشانه شناسی پزشکی است نوشته است.
وقتی کتاب اشعار پزشکی بوعلی سینا را خواننده مطالعه می کند به نکات جالبی برخورد می نماید که پی به تیزهوشی و نبوغ و تجربیات شگرف ابن سینا می برد.
نکات جالبی که در میان اشعار پزشکی بوعلی سینا گنجانده شده است مربوط به صدها سال پیش است حال آنکه دانشمندان و پزشکان خبره ما اخیرا به این نکات دست یافته اند از جمله: پوشیدن لباس سبز در اطاق عمل – استفاده از سوزن سه گوش جهت بخیه زدن – تشخیص جنس جنین بعد از چند هفته و...
در مورد کتاب الارجوزه فی الطب می توان گفت که خلاصه ای از طب آن روز بوده و برای آنکه محصلین طب آن روز بتوانند بهتر آن را حفظ کنند و به یادشان بماند بوعلی آن را با شعر بیان کرده است. اهمیت این کتاب کم از قانون نبوده و بعضی آن را برتر از قانون نیز می دانند.

ادامه مطلب...
 
درمان رماتیسم - نقرس - سیاتیک (عرق النسا) چاپ نامه الکترونیک

در این رساله علاوه بر توضیح و تشریح مطالب و معالجه بیماران یکدوره قواعد و دستور طب قدیم به طور خیلی سهل و ساده نوشته شده تا اشخاصی که از علم طب قدیم بی خبرند بتوانند بدون اشکال به مزجه و طبایع مرضی پی ببرند و طبق هر یک از طبایع دستور دارو دهند. در این رساله عملا نشان داده شده که با وجود ترقیات معیر العقول طب جدید باز در خیلی از مواقع و ناخوشی ها دستورات و معالجات ابوعلی سینا هنوز برتری خود را از دست نداده است.

علت تألیف کتاب:

ابن سینا در مقدمه این کتاب خاطر نشان کرده است که: نظر به اینکه مرض روماتیسم و نقرس و سیاتیک در ایران زیاد است و کمتر خانواده ایست که یکی از افراد آن کم و بیش بدان مبتلا نباشد از این رو به تالیف این کتاب دست زده و روش معالجات آن را گفته است.

ادامه مطلب...
 
رساله جودیه چاپ نامه الکترونیک

این رساله منسوب به شیخ ابوعلی سینا است که ظاهرا آنرا جهت سلطان محمود غزنوی تالیف کرده است. این رساله شامل یک دوره دستورهای طبی برای سلاطین است که به سال 1071 هـ.ق تحریر یافته است.

معرفی اجمالی نویسنده:
ابوعلی حسین، فرزند عبدالله بن سینا و معروف به ابن سینا، لقبش شرف الملک و شیخ الرئیس، فیلسوف، طبیب، شاعر، ریاضی دان و منجم ایرانی و مشهورترین دانشمند اسلامی و از بزرگترین دانشمندانی که تاکنون در عالم بوده اند. او در سال  370 هـ ق، در شهری از توابع بخارا متولد شد. در بخارا که آن زمان، پایتخت سامانیان بود، منطق، طب و ریاضیات را یاد گرفت. به دلیل استعداد زیاد و هوش سرشارش، توانست خیلی زود در موضوع های مختلف، شهرت علمی پیدا کند. در سن 17 سالگی، نوح ابن منصور سامانی را معالجه کرد و این امر باعث شد که مشهور شود و از همین رو به کتابخانه سلطنتی راه پیدا کرد. خودش می گوید: کتابهائی که من در آنجا دیدم، کسی حتی نام آنها را نشنیده بود، آنها را خواندم و از آن بهره مند شدم و وقتی 18 ساله شدم از همه آن علوم، فارغ شدم. ابن سینا گرچه فیلسوفی بزرگ بود ولی از طرفی پزشکی پرمشغله و نفوذ کامل سیاسی داشت و به عنوان یک وزیر، به شاهزادگان حامی خود، خدمت می کرد.

ادامه مطلب...
 
رگ شناسی یا رساله در نبض چاپ نامه الکترونیک

رگ شناسی به جای معرفة النبض به کار رفته همچنانکه گیاه شناسی و زمین شناسی را به جای معرفة النبات و معرفة الارض استعمال می کنند و مقصود آن تشریع رگها یا علم وظائف اعصاب نیست بلکه مقصود علم به احوالی است در رگ جنبنده که آنرا بتازی نبض خوانند و کلمه رگ گرچه بر چسب لغت لفظی عام است و هر عصبی را از ورید و شریان شامل می شود ولی مصنف خود آن را در همین رساله گاهی به معنی حال روح و گاهی به معنی دو حرکت انقباض و انبساط که نبض خوانند استعمال کرده است. ابن سینا این کتاب را به فرمان علاء الدوله نوشته است و کتاب را به زبان فارسی نگاشته است.

معرفی اجمالی نویسنده:
ابوعلی حسین، فرزند عبدالله بن سینا و معروف به ابن سینا، لقبش شرف الملک و شیخ الرئیس، فیلسوف، طبیب، شاعر، ریاضی دان و منجم ایرانی و مشهورترین دانشمند اسلامی و از بزرگترین دانشمندانی که تاکنون در عالم بوده اند. او در سال 370 هـ ق، در شهری از توابع بخارا متولد شد. در بخارا که آن زمان، پایتخت سامانیان بود، منطق، طب و ریاضیات را یاد گرفت. به دلیل استعداد زیاد و هوش سرشارش، توانست خیلی زود در موضوع های مختلف، شهرت علمی پیدا کند. در سن 17 سالگی، نوح ابن منصور سامانی را معالجه کرد و این امر باعث شد که مشهور شود و از همین رو به کتابخانه سلطنتی راه پیدا کرد.

ادامه مطلب...
 
خودآموز ماساژدرمانی چاپ نامه الکترونیک

massage therapyکتاب خودآموز ماساژدرمانی که به همت اعضای فعال در بخش ترجمه و تدوین کتب انجمن ترجمه و منتشر شده و می تواند به عنوان منبعی معتبر توسط علاقمندان به این طب مورد استفاده قرار گیرد.

ترجمه خود آموز ماساژ درمانی (Massage therapy, teach yourself)، چاپ اول، پاییز 89، نویسنده: دنیس ویچلو براون ، مترجمین:دکتر ندا عشایری، مهناز زرافشار

ماساژدرمانی،یک درمان غریزی است که هرفرد توانایی یادگیری آنرا دارد، ماساژ هنری شفا دهنده و قدیمی، با فواید بسیار برای سیستم های بدن است .هدف این کتاب،تقویت توانایی های ذاتی شما و دادن اطلاعاتی است تا شما بتوانید این عمل را به صورت صحیح و موثر بر روی افراد خانواده و دوستان خود انجام دهید و شامل تکنیک هایی مبتنی بر ماساژ نقاط مختلف بدن است که با بکار بستن آنها می توان به بسیاری از دردها و ناراحتی اندام ها با کمترین عوارض فائق آمد.
یکی از ویژگیهای برجسته این کتاب ، سادگی و گویایی متن آن می باشد. وجود تصویر هایی که در بین متن گنجانده شده باعث می شود هر فردی با کمی دقت به راحتی بتواند این شیوه های ماساژ را آموخته و بکار گیرد.

ادامه مطلب...
 
تحفة المومنین یا تحفه حکیم مومن چاپ نامه الکترونیک

تحفة المومنین یا تحفه حکیم مومنکتابی در طب قدیم و ادویه و عمدتا درباره «مفردات پزشکی» به زبان فارسی. نویسنده کتاب "میرمحمد حسینی تنکابنی، معروف به "حکیم مومن" می باشد. این کتاب از زمان نگارش در 1080 هـ ق، حدود سه قرن از کتابهای مهم پزشکی و اطباء در ایران بود. اکثر مطالب کتاب، طبی و حاوی بیشترین تجربیات نویسنده و پدرش در نباتات و معجون ها و شربت های متفرقه، حبوبات، سفوفات متنوعه، ادویه مفرده و مرکبه و چگونگی ساخت داروهاست.

معرفی اجمالی نویسنده

میرمحمد مومن حسینی تنکابنی دیلمی، فرزند محمد زمان و مشهور به "حکیم مومن" پزشک و داروشناس معروف و نامدار ایرانی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری. سال وفات او مشخص نیست. پدر و جد او "میرعطاء الله" هر دو پزشک بودند. حکیم مومن در زمان شاه سلیمان صفوی زندگی می کرد و در دربار شاه سلیمان (1077-1105 هـ ق) خدمت می نمود و پزشک مخصوص شاه بود. وی این کتاب را در زمان او و بنام او (شاه سلیمان) تالیف نمود.

ادامه مطلب...
 
مفردات مخزن الادویه چاپ نامه الکترونیک

این کتاب تألیف میرمحمد حسین خان عقیلی علوی خراسانی در سال 1185 ه.ق با تحقیق و پاورقی از سید علی فرزند آیت ا... میر سید مرتضی موحد ابطحی توسط انتشارات حبل المتین قم در چهار جلد منتشر شده است.

در این کتاب 1744 داروی مفرده شامل نباتات و جامدات و گیاهان و حیوانات که در طب سنتی استفاده می شده را بطور مفصل توضیح داده اند.
در مورد هر دارو و نحوه تلفظ و اعراب گذاری، ماهیت آن، ظاهر و شکل و رنگ و طعم آن و اشکال مختلف یک دارو در نواحی گوناگون، طبیعت دارو (حرارت، برودت و یبوست و ...)، قسمتهای مورد استفاده آن، عوارض و مصلحات (رفع کننده عارضه) و تأثیر محصولات مختلف و روشهای گوناگون استفاده بر اعضا و بیماری ها آمده است. 

ادامه مطلب...
 
قانونچه چاپ نامه الکترونیک

کتابی است بسیار ارزشمند که در ضمن رسا بودن با وجود حجم کم ،مطالب زیادی از مباحث طب قدیم را در خود جای داده است.

اصل کتاب به زبان عربی و توسط محمود بن محمد بن عمر چغمینی (متوفی 745) نوشته شده.

این کتاب با ترجمه و تحشیه (حاشیه نویسی) دکتر محمدتقی میر (استاد جراحی دانشگاه شیراز) توسط انتشارات دانشگاه ایران در سال 1385 منتشر شده است.

ادامه مطلب...


راهنمای طب ایرانی -چاقی چاپ نامه الکترونیک

اولین شماره راهنمای طب ایرانی، ضمیمه نشریه درمانگر در باره چاقی و به قلم استاد محمد عبادیانی منتشر شد.
استاد عبادیانی در این كتابچه به تعریف چاقی از دیدگاه حكمای طب ایرانی پرداخته، علل چاقی و روش‌های درمان چاقی در طب سنتی ایران را تشریح می‌كنند.

در بخشی از كتاب آمده است:

 

«به طور كلی هر اندام می‌تواند از جهت حجم، كوچك یا بزرگ شود. اگر بزرگ شدن اندام‌ها و به خصوص كل بدن در ابعاد ثلاثه یعنی طول، عرض و ارتفاع انجام شود، به آن رشد گفته می‌شود. بر اساس تقسیم‌بندی حكما سن رشد تا مرز 30 سالگی است. چنانچه بزرگ شدن اندام‌ها یا بدن در یك یا دو جهت باشد به آن افزایش حجم گفته می‌شود. اگر افزایش حجم بدن، بدون افزایش ماده یعنی بدون زیاد شدن وزن باشد به آن «تخلخل» گفته می‌شود.

ادامه مطلب...
 
ترجمه کتاب "القانون فی الطب" چاپ نامه الکترونیک

این کتاب به طور قطع یکی از پر افتخارترین کتابهای پزشکی جهان در طول تاریخ می باشد. ابن سینا این اثر خود را در طی سال های 414-403 هـ ق یعنی بیش از هزار سال پیش نگاشته است. این کتاب مشروح ترین و مهمترین کتابهای طبی شیخ الرئیس است و در تفصیل و دقت تنها شاید کتاب الحاوی امام محمد زکریای رازی با آن پهلو تواند زد. از این رو از همان آغاز مطمح نظر متطببان و جویندگان پزشکی بوده است. بنابر قول ابوعبید جوزجانی شیخ این کتاب را به شاگردان خویش تدریس می کرده است.
ابن سینا این کتاب را به خواهش یکی از دوستان صدیقش تالیف کرده و این کتاب مشتمل بر قواعد کلی و جزئی طب در ایجاز و اختصار است. ابتدا درباره کلیات دانش طب (امور عامه)، در زمینه دو جنبه نظری و علمی آن سخن گفته و بعد به بحث درباره احکام کلی داروهای ساده (ادویه مفرده) و سپس به احکام جزئی آن داروها پرداخته است. سپس به بیان کیفیت بیماریها که به هر یک از اندام های بدن عارض می شود روی آورده که در این بحث به تشریح هر یک از اندام ها و وظایف (فیزیولوژی) آنها پرداخته است.

ادامه مطلب...
 
آشنایی با برخی از منابع مهم در طب سنتی چاپ نامه الکترونیک

1-   الحشائش (ماتریامدیكا)
پدانیوس دیسقوریدوس در میانه نخستین نیمه قرن نخست میلادی در شهر آنازارب كه از بخش های سیسیل سرزمین تركیه بوده ، زاده شد.

وی علاقه زیادی به فراگیری دانش پزشكی ، گیاه شناسی و داروسازی داشته و حدود 40 سال از عمر خود را همراه با لشكریان رومی به شهرها و مناطق مختلف سرزمین یونان و كشورهای مجاور سفر كرده و همه جا ، ضمن انجام وظیفه بعنوان پزشك، به شناسایی و آزمایش گیاهان و مواد دارویی مختلف می پرداخته، پس از سپری شدن مدت یاد شده ، نتایج دقیق ارزیابی هایش را همراه با تصاویر مشاهدات خود ، پس از گردآوری و بمنظور ارائه آنها بعنوان كتاب آموزشی، برای دانشجویان و دیگر علاقمندان ، در پنج یا هفت مقاله به نام « بنیاد پزشكی materia medical » نگاشته و به جای گذاشته است .

ادامه مطلب...

نوع مطلب : آموزش های اخلاقی و تربیتی سیاسی اجتماعی فرهنگی و...، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1396 06:15 ق.ظ
ممنون لطفا توضیحات کامل تری قرار
دهید
جمعه 13 مرداد 1396 02:10 ب.ظ
I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please reply back
as I'm hoping to create my very own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called.
Cheers!
شنبه 7 مرداد 1396 02:47 ب.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and
I'm impressed! Very useful info specially the last part :) I care for such information much.
I was looking for this certain info for a very long time. Thank you
and best of luck.
جمعه 6 مرداد 1396 08:31 ب.ظ
Very good information. Lucky me I ran across your site by chance (stumbleupon).
I've saved as a favorite for later!
پنجشنبه 29 تیر 1396 05:15 ق.ظ
This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!
یکشنبه 4 تیر 1396 02:56 ب.ظ
Right here is the perfect blog for anyone who really
wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue
with you (not that I personally will need to?HaHa).
You certainly put a new spin on a subject that has been discussed
for ages. Great stuff, just excellent!
یکشنبه 21 خرداد 1396 08:09 ق.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this site with
us so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and
will be tweeting this to my followers! Exceptional
blog and amazing style and design.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 01:08 ب.ظ
Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for supplying this info.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:45 ق.ظ
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group
of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 12:57 ق.ظ
Howdy are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make
your own blog? Any help would be greatly appreciated!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:16 ب.ظ
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting fed up of Wordpress because I've had
issues with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
جمعه 12 اردیبهشت 1393 08:03 ب.ظ
همه چیز خوب بود به غیراز چطور دانلود رایگانمکتاب بوعلی
جمعه 12 اردیبهشت 1393 08:00 ب.ظ
همه چیز خوب بود به غیراز چطور دانلود رایگانمکتاب بوعلی
یکشنبه 24 شهریور 1392 05:54 ب.ظ
با سلام و خداقوت
باسپاس از معرفی کتاب ارزشمند معارف گیاهی مرحوم دکترمیرحیدر
علاقه مندان برای تهیه کتاب می توانند با دفتر نشر فرهنگ اسلامی 05112214831 شعبه خراسان رضوی تماس حاصل فرمایند.
با سپاس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


..
-..-.-.-.-. lll
lll lll
......

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

....... ...
... ... ...Online User....888

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

...
IranSkin go Up
.... تماس با ما ....
....تبلیغات
..... ... ... ...
 
 
بالای صفحه